budowa domu

Budowa domu – czego nie może zabraknąć na placu budowy?

Przygotowując się do budowy domu warto pomyśleć nie tylko o tym, kto tę budowę wykona i jak zabezpieczyć plac budowy na czas jej trwania, ale też o tym, co nam będzie potrzebne. Oczywiście to co wykonawca na budowę przeniesienia, a to co ma kupić właściciel budowy to sprawa do omówienia między stronami. Ale warto wiedzieć, co ogólnie potrzebne jest na placu budowy, aby prace szły sprawnie.

Najważniejsze sprzęty budowlane

Jednym z najważniejszych sprzętów budowlanych jest agregat prądotwórczy. Zdarza się, że na budowie nie ma jeszcze przyłączy, a sąsiadujące domy nie chcą nawet za opłatą użyczyć prądu do prac i co wtedy? Odpowiedzią jest własny generator energii, czyli agregat prądotwórczy.

Żadna budowa nie może obejść się też bez betoniarki. Na budowie potrzebna jest duża, profesjonalna betoniarka, która będzie na bieżąco wyrabiać beton na każdy etap prac. Oczywiście na tzw. wylewki stropów można zamówić beton z betoniarni, który zostanie wylany na stropy, ale mimo to potrzebna jest betoniarka na miejscu.

Kolejnym potrzebnym wyposażeniem jest nagrzewnica. Zwłaszcza, gdy prace na budowie prowadzone są w chłodne i wilgotne dni, albo nawet o zimniejszych porach roku. Nagrzewnica ogrzewa pomieszczenia przez co na przykład tynki schną szybciej, a ogólnie podczas prac wykończeniowych w domu bez przyłącza do ogrzewania stałego zapewnia ciepło i komfortowe warunki pracy pracownikom.

Warto też na budowie znaleźć miejsce na kącik dla pracowników wyposażony między innymi w czajnik elektryczny. Oczywiście nie jest to urządzenie niezbędne, ale tak naprawdę ciepła woda na placu budowy może się przydać nie tylko do zrobienia kawy, ale też np. do wyczyszczenia narzędzi podręcznych przed kolejnymi pracami do wykonania.

Kupić czy wypożyczyć sprzęt budowlany?

Z jednej strony niektóre narzędzia budowlane nie są drogie i warto je kupić, ponieważ można je wykorzystać jeszcze podczas wykańczania domu czy później. Jednym z takich narzędzi jest wkrętarka akumulatorowa, która przyda się w gotowym domu choćby do powieszenia obrazków czy skręcania mebli. Ale co z betoniarką czy agregatem prądotwórczym?

Nie da się ukryć, że takie sprzęty kosztują nawet po kilka tysięcy złotych za najsłabszej mocy urządzenia budowlane. Tu z pomocą przychodzą nam wypożyczalnie sprzętu budowlanego takie jak np. Drial.pl. W zasadzie np. nagrzewnica po wybudowaniu domu nie będzie już nam potrzebna, a więc lepiej jest ją wypożyczyć. Zwłaszcza, że wypożyczając narzędzia można wybrać takie do użytku profesjonalnego, które usprawnią prace na budowie, a koszt zakupu takich narzędzi jest o wiele wyższy niż wypożyczenie ich na jakiś czas.