kwiaty na parapet

Jak wybrać kwiaty na parapet?

Niewątpliwą ozdobą pomieszczeń są kwiaty, bez względu czy są kwitnące, czy tylko posiadają piękne zielone liście. Kwiaty w domu tworzą przyjazny mikroklimat i pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników. Jak wybrać rośliny, by dobrze rosły i cieszyły pięknym wyglądem?

Wybór kwiatów na parapet

Niektórzy dziwią się, że ich kwiaty na parapecie nie chcą rosnąć i nie kwitną. Najczęściej jest to efekt niewłaściwego wyboru roślin lub błędów w ich pielęgnacji.

Wybierając kwiaty na parapet trzeba przede wszystkim brać pod uwagę ich potrzeby. Jedne lubią bezpośredni dostęp intensywnego światła, inne wolą miejsca zacienione. Drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę to czas, który możemy poświęcić na pielęgnację roślin. W przypadku braku czasu, lepiej wybrać sukulenty, które dobrze znoszą przesuszenie.

Wybierając kwiaty na parapet trzeba w pierwszej kolejności uwzględnić wystawę okna. Inne rośliny należy wybierać na okna północne, inne na okna południowe. Jeśli nie wiemy jakie potrzeby ma roślina, to należy obserwować jej rozwój, a w razie zaobserwowania niepokojących zmian, przestawić ją w inne miejsce.

Na parapety okien północnych nadają się kwiaty, które nie lubią ostrego światła i wysokich temperatur. Takie warunki są idealne dla paproci, bluszczy, filodendronów, zamiokulkasa, monstery czy difenbachii.

Na parapety okien wschodnich promienie słoneczne docierają tylko we wczesnych godzinach rannych, przez pozostałą część dnia światło jest rozproszone. Takie warunki lubią storczyki, skrzydłokwiaty, sansewieria oraz maranta.

Okna zachodnie przeznaczone są dla kwiatów ciepłolubnych. Bezpośrednie słońce dociera na parapety przez całe popołudnie. W tych warunkach dobrze będzie się czuło drzewko szczęścia (grubosz), anturium, pilea, starzec Rowleya.

Parapety okien południowych przeznaczone są tylko dla kwiatów, które dobrze znoszą silne nasłonecznienie przez większość dnia oraz wysokie temperatury. Takie stanowiska przeznaczone są przede wszystkim dla kaktusów oraz sukulentów, których grube liście skutecznie zatrzymują wodę. Na parapecie oka południowego można także ustawić pelargonie, które będą pięknie kwitły.

Jak pielęgnować kwiaty w domu?

Bez względu na to jakie kwiaty na parapet zostaną wybrane, trzeba o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy ustawić je tak, by liście nie stykały się bezpośrednio z szybą, w lecie może to spowodować ich poparzenie, w zimie przemarznięcie. Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać to odpowiednie podłoże. Najczęściej wystarczy ziemia uniwersalna do kwiatów, ale storczyki wymagają specjalnego podłoża o dużej przepuszczalności (kora).

Najczęściej popełnianym błędem przy pielęgnacji kwiatów jest ich nadmierne podlewanie. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i roślina jest nie do uratowania. Większość kwiatów lepiej znosi lekkie przesuszenie niż przelanie. Co jakiś czas trzeba kwiatom dostarczyć substancji odżywczych w postaci specjalnego nawozu. Większość kwiatów nie lubi bezpośredniego podlewania, dlatego lepiej umieścić doniczki w osłonkach lub na podstawkach, które dodatkowo zapewniają odpływ nadmiaru wody.

Właściwy dobór i pielęgnacja kwiatów zapewnią, że będą one zdrowo rosły przez wiele lat. Kto ma wątpliwości, jakie warunki trzeba zapewnić roślinie, może poszukać wskazówek w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.