Kratka trawnikowa

Kratka trawnikowa lepsza od kostki brukowej?

Projektując samodzielnie ogród czy podjazd niewiele osób zastanawia się nad stabilizacją powierzchni, czy zachowaniem strefy biologicznie czynnej. Tymczasem są to aspekty, które długodystansowo mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania podwórka. Dlatego warto wziąć pod uwagę zastosowaniem kratki trawnikowej.

Nowoczesne rozwiązanie przyjazne dla budżetu i środowiska

Tradycyjne kostki brukowe odchodzą powoli do lamusa. Pomijając aspekt estetyczny, zniechęca do nich wysoka cena oraz brak możliwości chłonięcia wody opadowej przez grunt. Przyjaźniejszą dla środowiska i kieszeni opcją jest wysypanie nawierzchni sypkimi kruszywami, a najlepiej zdecydować się na trawnik. Pojawia się jednak problem stabilizacji gruntu, podmakania czy powstawania kolein. Na te problemy rozwiązaniem jest kratka trawnikowa.

Trendy w aranżacji ogrodu idą z duchem czasu proponując rozwiązania estetyczne i funkcjonalne. Dobrym przykładem tej tendencji jest kratka trawnikowa. Do jej głównych zadań należy stabilizacja i utwardzenie nawierzchni, Sprawdza się w tej roli na tyle dobrze, że jest używana na podjazdach, drogach pożarowych, rowach melioracyjnych, czy placach manewrowych. Zawdzięcza to wytrzymałej konstrukcji z tworzyw sztucznych – często recyclingowych. Doskonale pomaga w zapanowaniu nad trawnikiem, dlatego powszechnie używa się jej na polach golfowych.

Istotną zaletą kratek trawnikowych jest zapewnienie dobrej przepustowości. Pozwala to na zapewnienie zrównoważonej gospodarki wodnej. Ten aspekt jest o tyle istotny, że potrzeba proekologicznych rozwiązań może w niedługim czasie doprowadzić do prawnego uregulowania minimalnej strefy biologicznie czynnej na podwórku.

Jeden produkt, wiele możliwości

Decydując się na zastosowanie tej metody utwardzania powierzchni nie trzeba się ograniczać jedynie do trawy. Przestrzeń można z powodzeniem wypełnić żwirem, kruszywem bądź innym materiałem budowlanym. To ciekawsza alternatywa dla kostki brukowej. Zwłaszcza, że jest prosta w montażu, więc nie zachodzi potrzeba wynajmowania wykonawcy ze specjalistycznym sprzętem. Dostosowanie wielkości oczek do swoich oczekiwań pozwoli na wyeliminowania wyrastania chwastów bądź przeciwnie – da możliwość odtworzenia naturalnej flory na ustabilizowanym gruncie.

Czy istnieje coś lepszego niż brak ograniczeń w decydowaniu o własnym podwórku? Kratka trawnikowazdecydowanie daje ten przywilej. Dlatego przed wykonaniem telefonu do firmy brukarskiej warto sprawdzić inne możliwości. Zwłaszcza takie, które zostawią nieco grosza w kieszeni oszczędzając w przyszłości dodatkowych zmartwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.