meble rattanowe

Meble ogrodowe rattanowe – zalety, wady, pielęgnacja

Posiadając ogród, taras, balkon czy choć niewielką przestrzeń na świeżym powietrzu z pewnością myślimy o zakupie mebli ogrodowych. Dzięki nim odpoczynek jest zawsze udany. Coraz częściej w kręgu naszych zainteresowań są meble ogrodowe rattanowe. Trzeba przyznać, że są niepowtarzalne. Nieco egzotyczne. Przed ich zakupem warto poznać ich zalety, wady, a także sposób ich pielęgnacji, by posłużyły nam na długie lata.

Z czego wykonane są meble ogrodowe?

Zacznijmy od tego z czego wykonane są owe meble ogrodowe. To głównie cienkie pędy palmy. Jeśli chodzi o wytrzymałość to możemy być spokojni – meble tego typu są trwałe. W porównaniu do wiklinowych odpowiedników wytrzymują na dłużej. Dodajmy, że możemy z nich korzystać nie tylko w ogrodzie. Coraz częściej pojawiają się także w naszych mieszkaniach. To co działa na ich korzyść to niepowtarzalność. W końcu każdy pęd jest inny. Dodatkowo dochodzi fakt, że wykonywane są przez człowieka. W sklepach znajdziemy pojedyncze produkty, ale również całe komplety. Przejdźmy do ich zalet i wad, by lepiej je poznać.

Zalety

  • Wykonanie – pędy to naturalny surowiec, który rośnie dość szybko. Mamy zatem do czynienia z ekologicznym produktem. A to w dzisiejszych czasach niezwykle ważne;
  • Wygląd – są niezwykle eleganckie. Warto raz na zawsze zapomnieć o plastikowych krzesełkach i postawić na meble ogrodowe rattanowe. Ich naturalny wygląd idealnie sprawdzi się w każdym miejscu. Dodatkowo możemy zakupić poduchy, którymi możemy zmieniać ich wygląd;
  • Wygoda – meble ogrodowe rattanowe są bardzo wygodne, a z wspomnianymi już wyżej poduchami możemy relaksować się na nich całe dnie. Dodajmy, że produkt ten nie odkształca się;
  • Choć wyglądają na potężne to są lekkie i każdy z nas da sobie radę, by przenieść je na inne miejsce;
  • Cena – nie są najtańsze i to trzeba przyznać. Są droższe niżeli plastikowe meble ogrodowe, ale w tym przypadku mamy do czynienia z eleganckimi i naturalnymi meblami. Zestaw 4 foteli i małego stolika to koszt ok. 1100 złotych. Ciekawym pomysłem jest zakup używanych mebli ogrodowych. Wtedy to cena spada kilkakrotnie.

Wady mebli z rattanu

Wydawać by się mogło, że meble ogrodowe rattanowe posiadają same zalety. Niestety niektórzy z nas mogą dość szybko dopatrzeć się ich wad. Przede wszystkim musimy je chronić przed deszczem. Jeśli meble znajdują się pod gołym niebem to najlepiej byłoby za każdym razem na wieczór chować je co najmniej pod parasol. Posiadając zadaszenie i tam je trzymając możemy być o nie spokojni. Kolejnym minusem mogą być dźwięki, które są wydawane przez meble podczas ich użytkowania. Siadając na nich mogą one skrzypieć czy też trzeszczeć. Oczywiście nie dla każdego z nas jest to wadą. Warto mieć to jednak na uwadze. Poza tym na zimę meble należy przenieść do zamkniętego pomieszczenia i tam je odpowiednio zabezpieczyć. Największą wadą może być ich czyszczenie. Nie jest to prosta powierzchnia, a nieczystości należy wyczyścić między splecionymi patyczkami. Pewnym jest fakt, że to niezwykle czasochłonne zajęcie.

Pielęgnacja mebli rattanowych

Tutaj potrzebna będzie nam ścierka z flaneli lub mikrofibry. Wcześniej należy przygotować sobie wodę, a do niej dodać wodę utlenioną. Taki zestaw w ciągu sezonu letniego może być nam potrzebny kilka razy. Właśnie tym należy czyścić meble rattanowe. Po wyschnięciu warto je zakonserwować preparatem do mebli, który w swoim składzie ma wosk. W sklepach ogrodowych bez problemu powinniśmy otrzymać inne środki, które typowo są przeznaczone do czyszczenia mebli ogrodowych rattanowych.

Meble ogrodowe rattanowe to bezsprzecznie hit ostatnimi laty. Wielu z nas podoba się ich niepowtarzalny wygląd. Są eleganckie i posiadają wiele zalet, które ostatecznie przekonują nas do ich zakupu. Jeśli jednak szukasz podobnego efektu za mniejsze pieniądze powinieneś zainteresować się alternatywą jaką są meble z technorattanu. Niezwykle podobne do tych wykonanych z rattanu, ale już mniej ekologiczne. Chcąc przyczynić się do ochrony ziemi, na której żyjemy warto pozostać przy meblach ogrodowych rattanowych. Odpowiednio je pielęgnując możemy być pewni, że posłużą nam na kilka sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.