Tutaj jesteś

Co na okno? Rolety, żaluzje, firanki?

18 listopada, 2020 Dom i ogród

Urządzając wnętrze, zazwyczaj najmniejszą uwagę poświęca się oknom. Choć mają one przede wszystkim praktyczne zastosowanie, odpowiednio potraktowane, mogą być też prawdziwą ozdobą, zwłaszcza że mimo wszystko zajmują dość dużą przestrzeń. Co najlepiej na nie dać? Rolety, żaluzje, a może firanki? Które z aranżacji sprawdzi się najlepiej?

Jak ozdobić okna?

Okna to nasz widok na świat. Zajmują najczęściej dość sporą przestrzeń ściany, co za tym idzie, są jedną w pierwszych rzeczy, jaką się widzi po wejściu do wnętrza i jednocześnie same odpowiadają za dostarczanie światła do pomieszczenia. Z tego też względu, warto postarać się o to, by właściwie zadbać o ich dekoracyjność. Do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań – rolety, żaluzje, firany i zasłony, a także inne ozdoby, na przykład stawiane bezpośrednio na parapetach. Warto przyjrzeć się im bliżej, by wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Rolety jako ozdoba okna?

Współcześnie, jednym z najczęściej wybieranych akcesoriów do okien są zdecydowanie rolety, ale czy mogą one spełniać także rolę ozdoby? Zdecydowanie tak, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, jak wielki jest ich wybór na rynku – różne kolory, wzory i kształty sprawiają, że stanowią one ważny aspekt aranżacyjny. Gustowna roleta rzymska to dobry wybór do salonu czy sypialni, ale sprawdzi się także w kuchni i innych pomieszczeniach. Dzięki niebanalnym drapowaniom, z pewnością jest nie tylko praktycznym, ale i eleganckim rozwiązaniem. Równie świetnie sprawdzi się też popularna roleta dzień-noc, plisy czy też nietypowe rolety austriackie.

Czy żaluzje sprawdzą się na okno?

Żaluzje to bardziej klasyczne rozwiązanie, które musiało jakiś czas temu ustąpić miejsca rosnącej popularności rolet. Czy jednak nadal są używane i mogą stanowić ozdobę la okna? Tak, zwłaszcza że obecnie dostępne rozwiązania są znacznie praktyczniejsze i o wiele lepsze wizualnie niż kiedyś. Pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjną kontrolę wpadającego światła, co pozwoli na lepsze dopasowanie jasności pomieszczenia. Mogą być wykonane albo z aluminium, albo z drewna, przy czym ta druga opcja może nadać oknom wyjątkowego uroku.

Firanki, czyli klasyczne rozwiązanie dla okien?

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, jest ozdobienie okien firankami. Na rynku dostępnych jest wiele różnych tkanin, wzorów i kolorów, dzięki czemu z łatwością da się je dopasować do każdego rodzaju wnętrza niezależnie od stylu. Bardzo często łączy się je także z zasłonami – prostymi i minimalistycznymi ze zwiewnych materiałów albo bogato zdobionymi, grubymi i ciężkimi. Wybór zależy od nas i naszego gustu i upodobań.

Co istotne, wybór firanek do okien, nie wyklucza wyboru rolet lub żaluzji. Obecnie zdecydowanie częściej łączy się je ze sobą razem, dzięki czemu można stworzyć naprawdę niezwykłą dekorację, w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Subtelna, delikatna firanka i bardziej wyrazista roleta – dlaczego nie? Można tworzyć ciekawe zestawienia kolorystyczne, idąc w stronę pasujących zestawów lub decydując się przeciwności, by stworzyć kontrastowe połączenia.

gruz

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?