Tutaj jesteś

Jakie okna dachowe warto wybrać?

20 sierpnia, 2023 Dom i ogród okna dachowe


Okna dachowe cieszą się dużą popularnością, a to sprawia, że ich parametry są stale przez producentów udoskonalane, a także zwiększa się różnorodność dostępnych w sprzedaży modeli okien. Aby doświetlić poddasze, można wybrać okna dachowe drewniane lub zdecydować się na okna dachowe plastikowe. To jednak nie wszystko – okna połaciowe różnią się też m.in. wydajnością energetyczną i innymi właściwościami. Podpowiadamy, czym cechują się nowoczesne okna dachowe (https://dakea.pl/produkty/okna/), jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Okno dachowe – jakie wybrać?

Okna dachowe różnią się nie tylko rozmiarem, wzornictwem czy materiałem, z którego je wykonano. Nowoczesne okna dachowe mają przede wszystkim znacznie lepsze parametry techniczne niż okna na poddasze starszej generacji. Te najnowocześniejsze – okna dachowe energooszczędne charakteryzuje podwyższona wydajność energetyczna wynikająca z wyższej klasy szczelności oraz niskiego współczynnika przenikania ciepła. Lepszej jakości okna dachowe są też bardziej wytrzymałe i odporne na różne warunki pogodowe, przeciążenie śniegiem, wiatrem itp., a także skuteczniej blokują hałas dochodzący na poddasze z zewnątrz. Okna dachowe nowej generacji mogą przy tym mieć również różne dodatkowe funkcjonalności, np. niskoemisyjne powłoki w szybach, laminowane szyby, które przy stłuczeniu nie wpadają do wnętrza pomieszczenia czy szyby pokryte specjalną powłoką samoczyszczącą. Bez wątpienia do pokoju dziecięcego lepiej nada się okno dachowe z bezpieczną szybą, do domu zlokalizowanego w głośnym terenie miejskim wybierzmy okno o wyższej izolacyjności akustycznej, do pomieszczeń o dużej wilgotności okna dachowe odporne na jej działanie itd. Jeśli ponadto zależy nam na wyborze okna połaciowego, które dobrze będzie nam służyło przez długie lata i zapewni wyższy komfort domownikom przebywającym na poddaszu, warto zdecydować się na okna dachowe o dobrych parametrach technicznych i podwyższonej trwałości. Takie okna dachowe nie będą sprawiały problemów przy użytkowaniu, pomogą nam oszczędzać energię (a więc i pieniądze), a także uczynią poddasze miejscem komfortowym i przyjemnym. Pozostaje jeszcze tylko problem: okna dachowe jakiej firmy wybrać, skoro firm zajmujących się ich wytwarzaniem jest tak wiele? Z pewnością bezpieczniej i rozsądniej będzie wybrać okna dachowe renomowanej, sprawdzonej i doświadczonej marki, np. okna dachowe Dakea. Dakea to producent znany i ceniony za niedoścignioną jakość okien, bardzo dobry stosunek jakości do ceny i innowacyjność stosowanych rozwiązań. Firma Dakea oferuje wysokiej klasy okna połaciowe do różnych pomieszczeń, nowoczesne okna dachowe energooszczędne do dachów o różnym rodzaju pokrycia, w tym także okna do dachów płaskich.

Kiedy wybrać okna dachowe PVC, a kiedy lepsze będą drewniane?

Okna dachowe zawsze należy dobierać, uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia, w którym się znajdą. O ile okna dachowe drewniane mają wyjątkowo atrakcyjne walory wizualne i świetnie się prezentują we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, klasycznym czy vintage, nie wszędzie sprawdzą się równi dobrze jak okna dachowe PVC. Okna dachowe wykonane z tworzywa są odporne na działanie wilgoci i są zdecydowanie lepszym wyborem, gdy urządzamy łazienkę czy kuchnię na poddaszu. Okna dachowe plastikowe są też łatwiejsze w pielęgnacji i myciu, a także nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych, dlatego warto je wziąć pod uwagę, kiedy szukamy rozwiązań wygodniejszych i nie chcemy tracić czasu i energii na dodatkowe prace w domu. Nie znaczy to jednak, że okna dachowe drewniane to gorszy wybór i nie warto w takowe inwestować. Dobrej jakości okna połaciowe z drewna tworzy się dziś z wysokogatunkowych surowców o podwyższonej odporności na ekstremalne warunki pogodowe, np. okna z certyfikatem FSC. Drewno poddaje się specjalnej obróbce, dzięki której drewno jest wstępnie zabezpieczone i wymaga ograniczonej konserwacji. Okna dachowe drewniane są też niezastąpione w pomieszczeniach z klimatem, do których plastikowe elementy wykończenia niekoniecznie pasują. Podsumowując, wybór okna dachowego należy dobrze przemyśleć, ponieważ jest to inwestycja na dłuższy czas, a konsekwencje pochopnych decyzji mogą nie tylko oznaczać spore kłopoty, ale też być dużym obciążeniem dla portfela, np. gdy tańsze okno dachowe okaże się nieszczelne czy spowoduje nadmierne wychładzanie pomieszczenia. Kupując okna dachowe, postawmy na produkty sprawdzone, objęte gwarancją producenta i dostosowane do potrzeb domowników oraz przeznaczenia wnętrz na poddaszu.

 

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?