stolik warsztatowy

Co powinien posiadać dobrze zaopatrzony stolik warsztatowy?

Hobbystyczne majsterkowanie, montaż różnych konstrukcji czy samodzielna naprawa zepsutych elementów, posiadają wspólny odnośnik – w takich sytuacjach potrzebne jest odpowiednie miejsce pracy. Przede wszystkim musi być ono bezpieczne i gwarantować wygodny dostęp do narzędzi, które są potrzebne w tego typu przedsięwzięciach. Z pewnością w takich sytuacjach przyda się solidny stolik warsztatowy, zaopatrzony w pomocne dodatki.

Praktyczne miejsce pracy

Trzeba pamiętać, że stół roboczy to nie tylko solidny i wytrzymały blat. Chodzi raczej o konstrukcję, która umożliwi nam dostęp do wszystkich narzędzi, które będą nam potrzebne podczas różnych działań twórczych i naprawczych. Stoliki warsztatowe mogą posiadać więcej niż tylko jeden blat. Poza tym warto wybrać taki produkt, który będzie zaopatrzony w łatwo dostępne szuflady oraz dobry system oświetlenia. Z pewnością przydatna będzie również tablica z miejscem na narzędzia oraz pojemniki na śrubki lub gwoździe. Jeśli do tego blat będzie posiadał przytwierdzoną podziałkę milimetrową i inne tego typu udogodnienia, to można uznać taki stół za idealne miejsce dla majsterkowicza.

Narzędzia w zasięgu ręki

Stolik warsztatowy powinien być uniwersalny i posiadać w zasięgu ręki niezbędne wyposażenie. Idealnym rozwiązaniem będzie możliwość dopasowania jego szerokości, wysokości i nachylenia blatu do potrzeb majsterkowicza i wykonywanej czynności. Warto dodać do niego czynnik mocujący, który pomoże nam przeciąć, przewiercić lub wyszlifować potrzebne nam elementy. Jeśli na blacie znajduje się podziałka milimetrowa, to będzie duży plus całej konstrukcji. Umożliwi nam bowiem precyzyjne wykonywanie czynności roboczych. Poza tym dobrze jest zakupić stolik, którego blat można regulować za pomocą pokręteł zmieniających szerokość powierzchni roboczej. Dobrze jest też, gdy nogi stolika warsztatowego są wykonane ze stalowych profili. Wówczas można umieszczać na nim nawet ciężkie przedmioty.

Stolik dostosowany do potrzeb

Podczas zakupu stołu roboczego warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Zbyt mały blat może być niebezpieczny. Łatwo bowiem z niego zrzucić narzędzia, co może grozić wypadkiem. Najwygodniej pracuje się przy blacie, który ma co najmniej 60 cm. Jeśli będzie posiadał dodatkowe szafki, półki i szuflady, to zwiększy się nasz komfort pracy. Stolik warsztatowy jest zazwyczaj zrobiony z drewna, metalu, tworzywa sztucznego lub stanowi połączenie tych materiałów. Drewno jest stosunkowo miękkie, ale bardzo dobrze absorbuje hałas i uderzenia. Metal posiada bardzo dużą wytrzymałość. Natomiast tworzywa sztuczne nie boją się wilgoci. Nasz wybór będzie więc uzależniony od osobistych potrzeb.