Tutaj jesteś

Czy kuchnia w kształcie litery L jest funkcjonalna?

12 sierpnia, 2022 Dom i ogród kuchnia w kształcie litery l


Pomieszczenie kuchenne w domu czasem pełni jednocześnie funkcję jadalni i stanowi takie wnętrze, wokół którego koncentruje się życie całej rodziny. To tam przygotowuje się posiłki i celebruje je w gronie najbliższych osób. Kuchnia zazwyczaj tętni życiem, bo nie ma możliwości, aby codziennie nie sięgać do lodówki, zmywarki lub szafek z naczyniami. Przestrzenie kuchenne, zwłaszcza te o niewielkich metrażach, powinny zatem być urządzone z pomysłem tak, aby wykonywanie poszczególnych czynności było łatwe i praktyczne. Układ mebli, usytuowanie sanitariatów oraz podjęcie decyzji, czy w kuchni ma stanąć tradycyjny stół, czy też innowacyjna wyspa to nie lada wyzwanie. Ogromną popularnością cieszą się dziś oryginalne i nowoczesne kuchnie w kształcie litery L. Czym się charakteryzują i dlaczego wato urządzać pomieszczenia kuchenne w ten właśnie sposób?

Kuchnia w kształcie litery L – największe zalety

Mówi się, że meble kuchenne ułożone w kształt litery L opierają się na zasadzie trójkąta równobocznego. W praktyce wygląda to tak, że pod zabudowę wykorzystuje się dwie ściany prostopadłe, przylegające bezpośrednio do siebie. Zabieg ten sprawdza się w dużych, przestronnych pomieszczeniach, ale przede wszystkim jest wskazany w kuchniach o małym metrażu, gdyż pozwala tak poukładać meble i sprzęty, aby mieć gdzie się obrócić. W małych kuchniach równoległe ułożenie szafek kuchennych może spowodować, że pomieszczenie zostanie zagracone i stanie się kompletnie niepraktyczne. Ułożenie w L eliminuje ten problem, a przy wolnej ścianie można umieścić stół z krzesłami. Dzięki zabudowanie w kształcie L można uzyskać najbardziej ergonomiczny kształt kuchni. Meble są ułożone w dwóch prostych liniach i przylegają do siebie, więc wszystko jest w zasięgu ręki. To znacznie ułatwia pracę związaną z obróbką produktów spożywczych i przygotowywaniem potraw.

Czy wyspa w kuchni jest dobrym pomysłem?

W niektórych kuchniach w kształcie litery L zamiast tradycyjnego stołu urządza się na środku tzw. wyspę ze stołkami barowymi. Wyspy wpisują się w bardzo nowoczesne aranżacje kuchenne. Mogą w stylowy sposób oddzielać część kuchenną od jadalnianej bądź kuchnię od salonu, czyli tworzy się w ten sposób efekt pokoju z aneksem kuchennym. W małych mieszkaniach w ten sposób optycznie powiększa się przestrzeń. Wyspa jest użyteczna i bardzo ułatwia prace kuchenne, ponieważ można do niej podejść z każdej strony.

Najmodniejsze obecnie aranżacje kuchenne

Innowacyjne kuchnie w kształcie litery L pozwalają idealnie rozmieścić wszystkie szafki i współczesne sprzęty kuchenne, jak zmywarki czy mikrofalówki. Jest też możliwość montażu szafek narożnych, które są bardziej pojemne, więc pomieszczą wszystkie przydatne garnki czy patelnie. Takie ułożenie mebli w kuchni, aby można z niej było korzystać w stopniu optymalnym i bardziej satysfakcjonującym to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, i zabieganych na co dzień. Każdemu zależy na tym, aby w natłoku codziennych obowiązków oszczędzać czas, dlatego kuchnia w kształcie litery L jest idealną opcją dla osób poszukujących komfortu.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?