zazdroski okno

Czy w moim oknie powinny pojawić się zazdroski?

Z czym kojarzą się zazdroski? Pojęcie bardzo tajemnicze, które niekiedy kojarzyć się może z zazdrością. Na szczęście, to sformułowanie nie ma z tym nic wspólnego. Tak naprawdę są to krótkie firany, które można na ogół spotkać w oknach kuchennych. Co powinno się o nich wiedzieć? Czy jest to konieczny element, który powinien znaleźć się w każdym domu? Warto się nad tym zastanowić.

Krótkie firanki w oknach

Często bywa tak, że ktoś nawet nie ma pojęcia, iż w jego oknach wiszą zazdroski. Są to okna, które NIE zasłaniają w całości okna. Można je podzielić na te, które montowane są od samej góry, sięgające do połowy okna lub te montowane od połowy okna, docierające do jego samego dołu. Z czym kojarzą się właśnie takie firanki w typie zazdrosek? Oczywiście, że z kuchnią. Tak, to właśnie w tych pomieszczeniach takie firanki są montowane.

Czy jest więc sens montażu takich firanek, które nie zakrywają całego okna? Oczywiście, że tak. Dzięki temu promienie słoneczne nadal mogą docierać do środka pomieszczenia. Jest to bardzo ważne – w szczególności, jeżeli taka kuchnia jest mała i stosuje się różne triki architektoniczne/aranżacyjne po to, aby chociaż optycznie pomieszczenie powiększyć. Jednocześnie nadal część pomieszczenia zostanie ochroniona przed oczyma zbyt ciekawskich sąsiadów, czy też innych osób.

zazdroski

Jak wybrać zazdroskę do kuchni?

Zazdroska to taka forma firany, która zdecydowanie nie pasuje do kuchni nowoczesnych. Dlaczego? Ponieważ w zdecydowanej większości kojarzona jest z kuchniami tradycyjnymi, klasycznymi, tymi urządzonymi np. w stylu angielskim. Ten ozdobny materiał zdecydowanie nie będzie pasował do wnętrz minimalistycznych. Są one piękne, ale w swej surowości nie będą stanowiły jedności z ozdobnymi zazdroskami.

Zazdroski wykonane są na ogół z koronki. Nieco rzadziej stosuje się żakard lub woal. Chociaż tak naprawdę są one również dostępne w sprzedaży. Który z tych materiałów jest lepszy? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jaki dokładnie efekt aranżacyjny chciałoby się osiągnąć. Każda z tych trzech propozycji ma swoje wady, jak również zalety, które trzeba rozważyć przed zakupem.

Jedno jest pewne – te króciutkie firanki muszą zostać wykonane z materiału, który będzie można wyprać. Tym bardziej, że w kuchni są narażone na częste zabrudzenia. Lepiej więc, aby był to materiał solidny, który będzie pozwalał na wykonanie prania. Chyba nikt nie chce bowiem stać się właścicielem firan, które po pierwszym razie nie będą nadawały się już do żadnego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.