Tutaj jesteś

Montaż blachy trapezowej na dachu

10 marca, 2023 Dom i ogród blacha


Montaż blachy trapezowej na dach przebiega dość sprawnie i nie powinien zająć zbyt wiele czasu. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że dach powinien być całkowicie szczelny i przewiewny jednocześnie. Jest to konstrukcja dynamiczna, która pod wpływem niskich i wysokich temperatur kurczy się i rozpręża naprzemiennie. Przeczytaj o tym, jak należy zamontować dach z blachy trapezowej. 

Podkład pod blachę trapezową 

Blacha trapezowa nie wymaga pełnego deskowania, najczęściej stosuje się podkład bezpośredni drewniany. Odległości między łatami zawsze podane są w projekcie technicznym budynku. Najczęściej odległość ta zależy od grubości rdzenia blachy trapezowej, wysokości profilu blachy oraz obciążenia dachu. 

Pod blachę trapezową można zainstalować również podkład bezpośredni metalowy. Składa się on z kontrłat i łat, które wykonane są ze stalowych oraz ocynkowanych, cienkościennych kształtowników (ceowniki, zetowniki). Łaty i kontrłaty zapewniają utworzenie przestrzeni powietrznej, przez którą z wnętrza budynku odprowadzana jest wilgoć. 

Montaż blachy trapezowej 

Jeszcze zanim rozpocznie się układanie i mocowanie arkuszy blachy trapezowej na dachu, należy koniecznie sprawdzić jego geometrię. Przekątne prostokątnej połaci dachu powinny być równe, a kąty między nimi proste. Układane arkusze blachy muszą zawsze tworzyć kąt prosty z okapem. Wszelkie ewentualne niedociągnięcia w zakresie geometrii połaci dachu należy zweryfikować.

Łaty powinny być montowane równolegle do linii okapu i prostopadle do krawędzi bocznych połaci dachu. Montuje się jej w odstępach przewidzianych wcześniej w projekcie dachu. Sam montaż blachy trapezowej rozpoczyna się w kierunku przeciwnym do kierunku wiejącego najczęściej wiatru. 

Arkusze blachy trapezowej łączy się ze sobą wzdłużnie na górze profilu, a do łat mocuje na dole fali. Po zamocowaniu blachy można stawać na niej wyłącznie w butach z miękką, gumową podeszwą. Opiłki, wióry oraz inne zanieczyszczenia powstające podczas montażu blachy należy zmiatać miękką szczotką, aby zapobiec powstawaniu uszkodzenia powierzchni i związanych z tym ognisk korozji. Co więcej, miejsca cięć blachy należy koniecznie zabezpieczyć lakierem zaprawowym. 

Zapewnienie wentylacji pokrycia dachowego 

Podstawowy sprawdzian poprawnego montażu pokrycia dachowego to swobodny przepływ powietrza od okapu do kalenicy pod warstwą blachy trapezowej. Ciepłe powietrze z domu unosi się zawsze do góry, a zawarta w nim wilgoć skrapla się od strony poddasza. Jeżeli chcesz uniknąć tego zjawiska, zamocuj pod blachą folie i membrany paroprzepuszczalne, po których skropliny pary wodnej spływają bezpośrednio do rynny. 

Obróbki blacharskie 

Wykonuje się je po zamontowaniu blachy trapezowej, aby uszczelnić pokrycie dachowe i zapewnić mu estetyczny wygląd końcowy. Załamania dachu i krawędzie połaci zostają za jego pomocą zabezpieczone przed wiatrem i wodą deszczową. Akcesoria do montażu blachy trapezowej znajdziesz na stronie https://pokrycia.pl/

Warto zwrócić również uwagę na niedopuszczalność stosowania blachy miedzianej do obróbek dachu i elewacji wykonanej z blachy stalowej. Montowane obróbki nie mogą również stykać się ze świeżą zaprawą lub klejem. Powłoka blachy zabrudzona klejem, zaprawą murarską albo tynkarską może zostać uszkodzona na skutek reakcji chemicznych prowadzących do korozji. Najczęstsze obróbki to pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe, wiatrownice, obróbki kominowe, kalenice, bariery śniegowe, obróbki rur wywiewnych, anten itp.  

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?