Filtr do oczyszczacza powietrza – rodzaje i działanie

Filtr do oczyszczacza powietrza – rodzaje i działanie

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza jest zadaniem dosyć skomplikowanym, gdyż na rynku dostępnych jest dużo różnorodnych modeli. Warto zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat użytych w urządzeniach filtrów. Pozwoli to wybrać produkt, który będzie mógł spełnić jak najlepiej oczekiwania klienta.

Czyste powietrze bez żadnych zanieczyszczeń – czy to możliwe?

Urządzenia, które są przeznaczone do profesjonalnego użytku wykazują skuteczność działania nawet do 99,99%. Nigdy jednak nie będzie możliwe uzyskanie wyniku świadczącego o całkowicie czystym powietrzu. W warunkach domowych nie jest potrzebne tak sterylne powietrze. Co więcej, tak czyste powietrze byłoby wręcz niekorzystne dla ludzkiego układu immunologicznego.

Organizm człowieka bowiem dzięki kontaktowi z bakteriami i innymi zanieczyszczeniami buduje swoją naturalną odporność. Dlatego też kupując oczyszczacz powietrza nie należy przejmować się aż tak wartościami uzyskiwanymi w badaniach nad zminimalizowaniem zanieczyszczeń. Tak naprawdę różnica nawet 0,1% nie będzie odczuwalna dla ludzkiego organizmu.

Przepływ CADR ważnym elementem skuteczności filtracji powietrza

Warto zaznaczyć, iż skrót CADR to standard ustalony do oceny skuteczności oczyszczaczy powietrza. Jest to norma, która uwzględnia powierzchnię danego pomieszczenia oraz objętość czystego powietrza, jaką urządzenie wytwarza podczas godziny pracy. Warto wybierać produkty, które posiadają wysoki współczynnik CADR. Filtr do oczyszczacza powietrza jest częścią urządzenia, która ma duże znaczenie pod względem czystości powietrza wytwarzanego przez produkt. Warto zaznaczyć, iż badania dowiodły, że urządzenia, w których stosuje się wszystkie typy filtrów są najskuteczniejsze.

Filtry wstępne, HEPA – właściwości i zastosowanie

Filtr wstępny to pierwszy z filtrów montowanych w oczyszczaczach powietrza. Jest to filtr usytuowany przy wlocie powietrza. Jego zadaniem jest zatrzymanie większych zanieczyszczeń, które mogłyby zapchać kolejne filtry. Tymi zanieczyszczeniami są przeważnie: włosy, sierść, okruchy, czy kurz. Coraz częściej spotyka się także filtry wstępne, które mają możliwość zatrzymania pyłu PM10. Jest to mieszanina cząsteczek zawieszonych w powietrzu, które mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów.

Warto zaznaczyć, że filtry wstępne muszą być odpowiednio czyszczone zgodnie z zaleceniami producenta, by mogły skutecznie usuwać zanieczyszczenia. Kolejne filtry do oczyszczacza powietrza to filtry HEPA. Są to najbardziej skuteczne elementy stosowane w wysokiej jakości oczyszczaczach powietrza. Obecnie filtry HEPA stosuje się wszędzie, gdzie powietrze musi cechować się najwyższą czystością. Są one bardzo popularne w zakładach farmaceutycznych, szpitalach, czy elektrowniach jądrowych. Za sprawą oczyszczaczy do użytku domowego, w domach i biurach można także cieszyć się czystym powietrzem. Filtr HEPA oczyszcza powietrze z pyłów PM2.5 oraz PM10. Są to główne składniki smogu, które mają bardzo niekorzystny wpływ na ludzki układ oddechowy. Organizm narażony na takie pyły broni się, co powoduje kaszel, świszczący oddech i ogólne pogorszenie samopoczucia.

Niestety Polska jest w czołówce krajów, które mają wysokie stężenie pyłów PM2.5. W 2017 roku nasz kraj zajął niechlubne 4 miejsce z wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem stężenia tego pyłu w powietrzu. Warto więc wybrać urządzenie wyposażone w dobre filtry HEPA, by zminimalizować ryzyko wdychania substancji smogowych. Ponadto filtry tego rodzaju skutecznie niwelują pyłki roślin, pleśni i alergenów, co jest niezwykle ważne w przypadku osób, które cierpią na choroby alergiczne.

Oprócz tego oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA oczyszczają powietrze z drobnego kurzu i sierści oraz substancji wywołujących choroby, jak bakterie, wirusy i grzyby. Zgodnie z zapewnieniami producentów filtr do oczyszczacza powietrza typu HEPA może mieć żywotność od 3 miesięcy do nawet 10 lat. Jest to oczywiście zależne od czystości powietrza, w którym pracują filtry. Wszystkie osoby, które cierpią na alergie lub często chorują powinny zastanowić się nad zainwestowaniem w urządzenie, jakim jest oczyszczacz powietrza. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy produkt posiada dobre filtry, które są odpowiedzialne za wysokiej jakości pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *