Tutaj jesteś

Jak ograniczyć szkodliwe działanie chemii w mieszkaniu

19 listopada, 2018 Dom i ogród szkodliwe działanie chemii


Każdego dnia w naszym własnym domu jesteśmy narażeni na dzianie wielu szkodliwych dla zdrowia substancji. Niektóre z nich znajdują się w stosowanych na co dzień środkach czystości, inne, jak choćby formaldehyd czy benzen (powszechnie stosowane w produkcji klejów, farb i lakierów) niestety ulatniają się z naszych mebli, ścian i podłogi.

Zdrowe sprzątanie

Możemy ograniczyć ich szkodliwe działanie, stosując kilka prostych metod. Zacznijmy od kuchni. Warto ograniczyć kontakt chemii z żywnością. W tym celu do mycia blatów kuchennych i desek do krojenia, zamiast agresywnej chemii do czyszczenia, używaj zwykłego octu spirytusowego. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Skutecznie umyje on i zdezynfekuje nawet mocno zabrudzone powierzchnie, a nasza żywność będzie bezpieczna i nie przeniknie do niej żadna szkodliwa substancja z płynu czyszczącego.

Wodę z octem możesz również wykorzystać do mycia podłogi i usuwania kamienia w łazience. Jeśli jednak wolisz zastosować tradycyjne drogeryjne środki, zwróć szczególną uwagę na to, by stosować taką ilość, jaka jest wskazana na opakowaniu. Często bowiem mamy tendencję do przesady i nadużywania płynów czyszczących. Pamiętaj też, aby zawsze sprzątać w gumowych rękawiczkach, a następnie umyć dokładnie ręce i przewietrzyć mieszkanie.

Walka z toksycznymi substancjami z mebli

Najczęściej obecnie stosowane okna z PCV są bardzo szczelne. Mocno ograniczają one cyrkulację powietrza w mieszkaniu, dlatego, aby uniknąć gromadzenia się oparów szkodliwych substancji z mebli czy ścian, powinniśmy często wietrzyć mieszkanie oraz rozszczelnić okna. Zadbajmy również o dobry stan wentylacji- kratki wentylacyjne powinny być czyste, a przewody wentylacyjne zawsze drożne. Nigdy nie zaklejajmy kratek ani nie zasłaniajmy ich meblami. Sprawny system wentylacyjny w mieszkaniu to nie tylko gwarancja regularnej wymiany powietrza na świeże, ale również skuteczne odprowadzanie z pomieszczeń nadmiaru wilgoci, dzięki czemu unikniemy takich problemów, jak grzyb na ścianach.

Jeśli planujesz remont mieszkania, wybieraj mądrze. Kupuj specjalnie oznaczone nietoksyczne ekologiczne farby i meble z naturalnych materiałów. Zarówno podczas remontu, jak i po jego zakończeniu, często wietrz mieszkanie. W dobie wszechobecnego smogu dobrze zadbać o zdrowie powietrze przynajmniej we własnym mieszkaniu. Jeśli mieszkach np. w Małopolsce dobrze zwrócić uwagę na ofertę takich profesjonalnych firm jak remonty Kraków, które zadbają o odpowiednie materiały. Warto również zaopatrzyć się w korzystnie wpływające na jakość powietrza rośliny- paprocie, aloes, zielistkę lub skrzydłokwiat.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?