Tutaj jesteś

Jaką czerwoną trawę ozdobną wybrać w tym roku?

25 października, 2022 Dom i ogród Jaką czerwoną trawę ozdobną wybrać


Rośliny trawiaste to bardzo liczna grupa, która swoją różnorodnością zaskoczy niejednego miłośnika ogrodów. Mnogość gatunków umożliwia dobór takiego, który idealnie wpisze się w aranżację posesji. Oprócz tradycyjnych, zielonych traw ozdobnych, ciekawą alternatywę stanowią gatunki w czerwonej kolorystyce, pojawiającej się jesienią. Jaka czerwoną trawę ozdobną wybrać?

Warunki do uprawy traw ozdobnych

Trawy ozdobne mają wiele zalet, ale tą, która decyduje o ich popularności, jest nieskomplikowana uprawa i małe wymagania pielęgnacyjne.

Znoszą lekką suszę, mniej sprzyjające gleby, nie wymagają czasochłonnych zabiegów. Dobór optymalnego stanowiska zapewnia satysfakcjonujący rozwój rośliny, dzięki czemu uprawa ogranicza się do podstawowych czynności, takich jak umiarkowane podlewanie i wzmacnianie nawozami organicznymi, które dostarczają potrzebnych związków odżywczych. W roli nawozu świetnie sprawdza się zwykły kompost.

Wśród roślin trawiastych można znaleźć gatunki do cienia (zwłaszcza turzyca i mozga), jak i takie, które najlepiej czują się w pełnym słońcu (np. miskant lub rozplenica). Wysokie, dorastające nawet do 2 metrów, średnie, osiągające ok. 1 metr wysokości, jak i takie, które przyozdobią niższe partie ogrodu. Soczyście zielone, o puszystych srebrzystych kwiatostanach, niebieskich liściach, a nawet czerwone, czerwono-brązowe, purpurowe, miedziane oraz wielokolorowe. Różnorodność traw zaskakuje, dlatego obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą grupą roślin.

Uprawę można rozpocząć przez wysianie nasionek bezpośrednio do gruntu, ale zdecydowanie polecamy skorzystać z gotowych sadzonek, sprzedawanych zazwyczaj w doniczkach.

No dobrze, ale którą trawę ozdobną wybrać? Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego w tym artykule chcielibyśmy zaproponować 2 odmiany czerwonych traw ozdobnych, będących przełamaniem monotonnej zieleni i ciekawą opcją do urozmaicenia wystroju jesiennego ogrodu.

Czerwone trawy ozdobne do ogrodu

Ciekawe gatunki czerwonych traw ozdobnych można znaleźć w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu. Wśród wielu interesujących odmian, na uwagę zasługują między innymi:

Imperata Red Baron

Roślina osiągająca do 50 cm wysokości, której kolory zmieniają się wraz z kolejnymi porami roku. Wiosną jest soczyście zielona, by w miarę upływu czasu przeistaczać się w ogniście czerwoną piękność.

Gatunek jest rośliną wieloletnią, a jej kłącza z powodzeniem przetrwają polskie zimy. Nadaje się do uprawy bezpośrednio w gruncie, jednak ochoczo zastąpi inne rośliny ozdobne uprawiane w donicach i pojemnikach. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej i dobrze zdrenowanej. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, a niedobory promieni zmniejszają intensywność czerwonego wybarwienia.

Miskant chiński Yakushima Dwarf

Średniej wielkości trawa ozdobna, która rośnie na wysokość do 1,2 metra. Wyróżnia się paskowanymi liśćmi i bardzo obfitym kwitnieniem, a jej kwiatostany są brązowo-czerwone w pierwszej fazie i białe w kolejnych fazach rozwoju. Liście z kolei wraz ze zmieniającą się porą roku przeobrażają się w miedziane, co pięknie podkreśla jesienny klimat ogrodu.

Jak widać wybarwienie roślin trawiastych to nie tylko zieleń, dlatego warto zerknąć w stronę czerwonych traw ozdobnych, by wprowadzić do ogrodu atrakcyjny i przyciągający wzrok akcent kolorystyczny.

 

 

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?