Tutaj jesteś

Konstrukcja w domu – antresola

5 września, 2018 Dom i ogród

Antresola – zwana również półpiętrem – jest pomieszczeniem wydzielonym z powierzchni domu, mieszkania, hali przemysłowej itd. Jej powierzchnia jest mniejsza od pomieszczenia znajdującego się pod nią i nie zamknięta wszystkimi ścianami. Zazwyczaj zabezpieczona balustradą.

Antresola przede wszystkim zwiększa przestrzeń użytkową pomieszczenia. Warto zastanowić się nad jej zbudowaniem w celu uzyskania kilku dodatkowych metrów przestrzeni użytkowej. Chociaż antresole powstają właśnie w celu oszczędności miejsca, spełniają również funkcję dekoracyjną. Pomysłowe półpiętro wniesie do wnętrza niezwykły klimat. W zależności od stylu aranżacji antresola może wnieść do pomieszczenia elegancję lub pełnić rolę modnego, nowoczesnego dodatku.

Antresola a bezpieczeństwo

Wykonanie antresoli ze względów bezpieczeństwa należy zlecić sprawdzonej firmie wykonującej taki typ zabudowy. Warunkiem do jej wykonania jest wysokość pomieszczenia, w którym się znajdzie. Półpiętro, na którym będzie można się wyprostować i swobodnie chodzić może powstać w pomieszczeniu mającym około 4,5 metra wysokości (po 2,2 metra nad nią i pod nią). Antresola przeznaczona do spania lub zabawy młodszych dzieci, może zostać zamontowana w pomieszczeniu niższym niż 4 metry (2,2 metra pod nią i 1,5 metra nad nią).

Antresole tworzy się z myślą o różnym zagospodarowaniu powierzchni. Na półpiętrze najczęściej powstają: sypialnia, garderoba, biblioteczka, miejsce zabaw dla dzieci, a nawet łazienka. Każda z nich musi posiadać wejście. Mogą to być różnego rodzaju schody – tradycyjne, kacze, okrągłe – lub drabinki. Podczas gospodarowania antresoli dla dzieci często montuje się ściankę wspinaczkową lub linę do wspinania. Czasem funkcję schodów pełnią odpowiednio ułożone szafki, po których wchodzi się na półpiętro. Ważnym aspektem jest także zabezpieczenie antresoli. Tutaj pomysłów jest równie dużo. Tradycyjne barierki, eleganckie balustrady, szklana szyba lub niska ścianka.

Materiały na antresolę

Antresola może powstać z różnych materiałów w zależności od stylu jaki preferujemy, pamiętajmy jednak o jakości wybieranych komponentów w trosce o swoje bezpieczeństwo.

Ciekawym pomysłem może być organizacja pokoju zabaw dla dzieci. Nasz pomysł jest następujący: zbudowanie imitacji basenu przez dobudowanie dwóch ścianek sięgających połowie wysokości antresoli, powstałą przestrzeń wypełniamy plastikowymi piłeczkami lub takimi z gąbki – taki materiał będzie amortyzował ruchy naszych dzieci, przez co nie będą się mogły odbijać od twardego podłoża i nie będziemy czuć, że ktoś skacze nad naszymi głowami.

Nie polecamy zbytniego kombinowania z budową antresoli – nie zamontowalibyśmy jacuzzi mieszczącego 4 dorosłe osoby, ponieważ mogłoby to zbyt obciążyć konstrukcję.

gruz

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?