Tutaj jesteś

Oryginalne cegły dekoracyjne do wnętrz z 1800 roku — czy warto?

26 marca, 2019 Wnętrza cegły dekoracyjne we wnętrzu

Oryginalne cegły dekoracyjne do wnętrz z 1800 roku to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się trendów w urządzaniu mieszkań. Są one pozyskiwane z kamienic z ubiegłego wieku, prezentują bardzo dobre właściwości, a ich wykorzystanie otwiera wiele nowych możliwości dekoratorskich. Cegieł takich nie można kupić w marketach budowlanych, a poszukiwanie odpowiedniego rodzaju daje dużą satysfakcję. Cegły takie dostępne są w różnej formie i każda z nich prezentuje się nieco inaczej. Czym zatem są oryginalne cegły dekoracyjne z lat 1800 r. – 1900 r. ? Jak się je pozyskuje? Gdzie można je kupić? Do jakich wnętrz pasują? Jakie rodzaje cegieł mamy do dyspozycji? Odpowiedzi na wszystkie pytania wraz z przydatnymi poradami i wskazówkami przedstawiamy w dalszej części tekstu.

Czym są oryginalne cegły z 1800 roku?

Oryginalne cegły dekoracyjne z 1800 roku to cegiełki dekoracyjne wykonane w całości – lub na podstawie przerobionego oryginalnego materiału. Cegły takie pochodzą z rozbiórek lub budynków przeznaczonych do wyburzeń. Są one pozyskiwane i odpowiednio przetwarzane. Mogą one mieć różną formę, kształty czy fakturę. Niektóre modele są specjalnie oczyszczone, aby przypominały oryginalne cegły, na innych zaś specjalne pozostawiane są resztki zaprawy czy bruzdy, aby posiadały swój własny oryginalny urok. Z takich cegieł wytwarza się również kilkucentymetrowe płytki dekoracyjne, które są z nich wycinane.

Na rynku istnieje sporo firm czy manufaktur zajmujących się ich produkcją. To od ich oferty zależy ostateczny kształt i forma oryginalnych cegieł dekoracyjnych. Niektóre są również impregnowane i bez problemu można używać ich np. w łazience czy kuchni. W ich strukturę nie wsiąkają zapachy, wilgoć czy tłuszcz co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Cegły takie mogą być wykorzystywane zarówno jako materiał do wykończenia wnętrz, jak i zewnętrznych elewacji po odpowiednim zabezpieczeniu. Oryginalne cegły dekoracyjne oprócz tego, iż są elementem dekoracyjnym, są trwałe i posiadają dobre właściwości materiałowe.

Jak się je pozyskuje?

Oryginalne cegły dekoracyjne, zanim trafią na naszą ścianę i będą upiększać wnętrze, przebywają jednak długą drogę. Są one pozyskiwane ze starych budynków czy kamienic, które są przeznaczone do wyburzeń. Dana firma produkująca takie cegiełki wysyła do takich miejsc swoich pracowników. Są oni przeszkoleni oraz profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem materiału. Z zachowaniem ostrożności demontują najlepiej zachowane okazy oraz transportują je do firmy. W manufakturze są one poddawane przeróżnym zabiegom w zależności, jaki rodzaj płytek ma z nich powstać. Niektóre cegiełki dekoracyjne są jedynie wstępnie oczyszczane, aby zachować oryginalny charakter a inne wręcz przeciwnie, przechodzą szereg skomplikowanych procesów, aby doskonale prezentowały się na ścianie salonu czy kuchni. Proces ich pozyskiwania nie jest automatyczny, gdyż mógłby zaszkodzić cegiełką. Wszystkie prace są wykonywane ręcznie przez fachowców, a każda cegła ma swój charakter i indywidualną historię.

Gdzie można kupić cegły dekoracyjne?

Oryginalne cegiełki dekoracyjne kupić możemy w małych manufakturach, specjalistycznych sklepach wnętrzarskich czy w sklepach internetowych. Ostatni sposób jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć duży wybór i trafić na szczególne okazy. Internet jest miejscem, gdzie firmy sprzedające takie cegły umieszczaj swoje oferty. Z racji niszowego charakteru jest to miejsce idealne do ich sprzedaży. Gdy rozwiązanie takie może być nieco problematyczne ze względu na wysyłkę dużej ilości warto poszukać sklepów dekoracyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Z pewnością takich cegieł nie kupimy w marketach budowlanych czy supermarketach. Gdy znajdziemy odpowiedni wzór, warto również zapytać się w firmie, która je wykonuje, do jakich sieci czy sklepów są one dystrybuowane. Będzie to bez wątpienia bardzo pomocne w zakupie i transporcie do własnego mieszkania.

Do jakich wnętrz będą pasować?

Jednym z podstawowych pytań, jakie pada przy okazji tematu oryginalnych cegieł dekoracyjnych, jest to, do jakich wnętrz będą one pasowały. Z racji swojej wysokiej jakości oraz różnorodności wykorzystać je możemy w wielu sytuacjach. z pewnością będą one idealnym wyborem do loftów. Surowy charakter betonu i stali idealnie współgrać będzie np. z czerwoną cegłą lub ścianą wykonaną z takich płytek. Pozwoli to ocieplić wnętrze i nadać mu nowego charakteru. Oryginalnych cegieł dekoracyjnych możemy również używać, tworząc nowe wnętrze od podstaw i to na ich podstawie wykreować konkretny styl.

Doskonale rozwiązanie to będzie nadawało się do renowacji lub rekonstrukcji wiekowych czy klasycznych wnętrz. Brak materiału to jeden z głównych problemów, przy restaurowaniu kominów, oraz zanieczyszczonych pomieszczeń. Cegły takie będą przydatne, nawet gdy nie będą idealną repliką. Z pewnością sprawdzą się lepiej niż taśmowo produkowane cegiełki dekoracyjne z marketu budowlanego. Ten rodzaj budulca będzie korzystnie wypadał w połączeniu ze szkłem, drewnem czy betonem. Sprawdzi się też w surowych czy minimalistycznych wnętrzach. Bardzo ciekawe inspiracje możemy spotkać w wielu gazetach branżowych, na stronach producentów lub na stronach internetowych tematycznych. Warto zasugerować się pewnymi rozwiązaniami i wykorzystać je do stworzenia oryginalnego wnętrza.

Czy i kiedy warto zastosować cegły dekoracyjne?

Zdecydowanie tak! Oryginalne cegły dekoracyjne są bardzo dobrym rozwiązaniem przy urządzaniu różnego rodzaju wnętrz. Pierwszym plusem jest brak w ich konstrukcji syntetycznych olejów czy czynników chemicznych. Są one odpowiednie dla alergików czy osób chcących budować w stylu “eko” Dużym plusem jest też jakość takich cegieł. Pomimo wielu lat są one w dobrym stanie i z pewnością wytrzymają również wiele kolejnych lat. Cegły dekoracyjne dają również wiele możliwości oryginalnych aranżacji. Jedną z obaw przy wyborze tego typu cegiełek jest cena. Są one w porównywalnej cenie wysokiej jakości cegły w marketach, a porównując kilka firm oferujących je, możemy dokonać zakupu korzystnego finansowo bez wydawania sporej sumy.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?