Tutaj jesteś

Płotki przeciwśniegowe – co to takiego?

7 kwietnia, 2023 Dom i ogród Płotki przeciwśniegowe


Śnieg zalegający na połaci dachu to spory problem, któremu szczególnie trudno zaradzić w przypadku wysokich budynków. Ciężki, często zmrożony biały puch może zagrażać bezpieczeństwu, ponieważ jest ciężki, a pod wpływem silnego wiatru, albo procesu topnienia może zsunąć się z dachu, wyrządzając wiele szkód. Aby zapobiec prawdziwym tragediom powstały systemy płotków przeciwśniegowych. Czym są i jaki jest cel ich montażu? O tym opowiemy w dalszej części tekstu.

Czym są płotki przeciwśniegowe?

Płotki przeciwśniegowe to swoista bariera dla śniegu, którą montujemy na połaci dachu naszego domu, garażu, bądź jakiegokolwiek innego budynku. Ich zadaniem jest zapobieganie obsuwaniu ciężkich mas śniegu, zalegającego na dachu obiektu. Płotki mają formę przypominającą drabinki, są wytwarzane głównie z materiałów takich jak stal ocynkowana, czy aluminium. 

Jaki jest cel montażu płotków przeciwśniegowych na dachu?

Płotki przeciwśniegowe montuje się, aby zapobiec niekontrolowanemu przemieszczaniu się śniegu pokrywającego połać dachu budynku. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom bądź użytkownikom danego obiektu, oraz osobom postronnym. Często słyszymy bowiem o przypadkach, w których osuwająca się tafla śniegu spada na przechodzącą chodnikiem osobę, co może grozić narażeniem zdrowia, a nawet życia. Z tego względu warto zainwestować w dobrej klasy płotki przeciwśniegowe, które zmniejszą ryzyko niebezpieczeństwa, nawet podczas najcięższych i najbardziej śnieżnych okresów zimowych.

Jak wybrać odpowiednie płotki śniegowe?

W przypadku płotków śniegowych montowanych na dachach budynków wybór jest stosunkowo prosty. Warto postawić na trwałe i solidne rozwiązania, wykonane z wysokiej klasy materiałów. Oferta sklepów i składów budowlanych jest dosyć obszerna, możemy wybierać pomiędzy produktami, które różnią się między sobą:

  • wymiarami (głównie szerokością),

  • materiałem, z którego zostały stworzone,

  • sposobem montażu,

  • kolorem,

  • designem.

Wybierając płotki śniegowe, dobrze jest dobrać produkt pod kolor dachu, ponieważ dzięki temu będą one znacznie lepiej komponować się z bryłą budynku. Ze względu na ekspozycję na zmienne warunki atmosferyczne, warto stawiać na wysokiej jakości produkty, które nie będą podatne na korozję, czy utlenianie. Takie defekty mogą bowiem istotnie zaburzać estetykę budynku.

Czy istnieje obowiązek montażu płotków przeciwśniegowych na dachu?

Zgodnie z przepisami prawa, aktualnie nie ma obowiązku montażu płotków przeciwśniegowych na dachu, niezależnie od jego powierzchni, czy kąta nachylenia dachu. Warto jednak zainwestować w tego rodzaju produkt, ponieważ może on uchronić nas przed niebezpieczeństwem, począwszy od zniszczeń, generowanych przez zsuwający się z dachu śnieg, aż po ryzyko przygniecenia spadającą taflą zmrożonego śniegu. Szczególnie istotne jest, by planując budowę lub remont budynku zaopatrzyć się we wspomniane płotki już na etapie projektowania. Nie jest to duża inwestycja, a z pewnością zapewni nam spokój (a przede wszystkim bezpieczeństwo) na długie lata.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?