Rodzaje karniszy ściennych – co warto kupić?

Karnisze montowane na ścianach to szeroka gama modeli do wyboru. Na jaki rodzaj karnisza warto zwrócić uwagę?

Wybierając karnisze ścienne, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Sprawdź porady, dzięki którym uda Ci się dobrać najlepszy rodzaj karnisza do okna i wystroju wnętrza!

Z jakich materiałów wykonuje się karnisze ścienne?

W sprzedaży można znaleźć karnisze ścienne w wielu wariantach do wyboru, dlatego warto na początku zastanowić się, jaki rodzaj materiału będzie najlepszy.

Aktualnie największym powodzeniem cieszą się metalowe karnisze ścienne, które świetnie wyglądają w aranżacjach nowoczesnych, loftowych, skandynawskich czy glamour. Do wyboru jest wiele kolorów, na przykład czarny, biały, srebrny, złoty, miedziany. Na końcówkach drążków można umieścić atrakcyjnie wyglądające zakończenia.

Do tradycyjnych i rustykalnych wnętrz dobrym wyborem mogą być drewniane karnisze ścienne, które wykonane są z litego drewna. Często mają też dekoracyjne zdobienia na końcach.

Karnisz ścienny – pojedynczy czy podwójny?

Wybierając odpowiedni rodzaj karnisza ściennego, trzeba również zastanowić się nad tym, jaka jego konstrukcja będzie najlepsza. 

Pojedynczy karnisz jest zbudowany z jednego drążka. Może on posłużyć do powieszenia na nim albo firanek, albo zasłon. Można też zastosować firanki i zasłony, przy czym zasłon nie można stosować do zasłaniania okien.

Podwójny karnisz jest zbudowany natomiast z dwóch drążków umieszczonych równolegle do siebie. Dzięki temu powieszone na nich firanki i zasłony pracują niezależnie, co powoduje, że zasłony mogą posłużyć do zasłonięcia okna.

Jak dobrać długość karnisza ściennego?

Gdy planuje się kupować karnisze ścienne, duże znaczenie ma odpowiedni dobór ich długości. Jak obliczyć długość karnisza?

Zaleca się, aby karnisz był dłuższy o około 20-30 cm od okna po każdej stronie, dlatego też ogólnie ma być on dłuższy o 40-60 cm od okna. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę długość parapetu.

Można zdecydować się na karnisz wykonany na wymiar lub też kupić karnisz rozsuwany, który pozwala na dobranie jego długości samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.