Zbuduj taras – ogromne możliwości

Taras znajduje się zazwyczaj na poziomie parteru, coraz częściej zdarza się jednak na innych piętrach lub dachach budynków. Pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową. Bardzo często jest przedłużeniem dziennej strefy użytkowej i komfortu. Oczywistym jest, że taras pełni również rolę dekoracyjna, niekiedy wręcz reprezentacyjną. Tarasy powstają przy domach jednorodzinnych, bliźniakach i szeregowcach. Od dłuższego czasu buduje się je również przy wielomieszkaniowych budynkach na nowoczesnych osiedlach.

Przy planowaniu tarasu należy pamiętać o przepisach budowlanych – musi się on znajdować co najmniej 1,5 metra od granicy działki.

Budowa tarasu

Dla naszego komfortu ważne jest także jego usytuowanie. Najlepiej kiedy znajduje się od południa, wtedy jest dobrze nasłoneczniony przed południem oraz zacieniony po południu. W sytuacji której nie mamy wpływu na rozmieszczenie tarasu zawsze możemy go zadaszyć, a także posadzić osłaniające przed słońcem drzewa i krzewy lub postawić pergolę. Rozwiązaniem jest również rozkładana markiza.

Taras może być zbudowany z różnych materiałów, na przykład drewna, kamienia czy betonu. Drewno sprawdzi się przy aranżacji tarasu w różnych stylach – klasycznym, eleganckim i nowoczesnym. Drewniane tarasy zbudowane są na legarach, te zaś umieszczone są na podłożu utwardzonym na przykład wylewką betonową lub płytami chodnikowymi. Należy wybrać trwały rodzaj drewna do budowy tarasu. Ostatnio popularne jest egzotyczne drewno. Jego deski są bardzo odporne od desek polskich producentów. Decydując się na taki taras musimy pamiętać o konserwacji drewna (szlifowanie, malowanie, olejowanie). Jeśli nie chcemy się tym zamartwiać możemy wybrać deskę kompozytową. Ona nie musi być odnawiana, jest też bardzo trwała.

Taras z kamienia?

Kamień naturalny to alternatywna propozycja. Jest nie tylko ekologiczny i stylowy ale także bardzo modny. Można użyć zarówno małych jak i dużych kamieni by uzyskać niepowtarzalny wzór. Dostępne są również różne rodzaje powierzchni (łupane, polerowane, drapane, szlifowane, szczotkowane czy płomieniowane). Można wybrać również bruk klinkierowy. Jest to cegła twardsza od stosowanej przy budowie budynków. Jest za to znacznie droższa, więc koszty mogą nas pogrążyć jeżeli nie jesteśmy przygotowani. Cegły można układać w różne wzory, na przykład jodełkę, blokowo lub płytkowo.

Betonowy taras

Kolejnym komponentem wykorzystywanym przy aranżacji tarasu jest beton. Można zdecydować się na betonowe płyty lub kostkę. Kostka podobnie jak kamień dostępna jest w różnych kolorach i kształtach. Można kupić takie o fakturze gładkiej lub z dodatkiem piasku lub bazaltu. Dzięki jej właściwościom jest możliwe jej ułożenie różne konstelacje. Wybierając styl minimalistyczny warto użyć płyt betonowych, które nawiązują do otaczającego krajobrazu. Wpisują się one w nowoczesną architekturę. Wypoczywając na tak zbudowanym tarasie możemy poczuć się jakbyśmy byli bliżej natury. Płyty również można wybierać z różnych kształtów, wzorów i kolorów, jednak najczęściej wybierana jest naturalna szarość.

Komentarze

    tarasiewicz

    (5 września, 2018 - 9:54 pm)

    Taras świetna rzecz. Sami z synem budowaliśmy z drewna – lekko uniesiony jest nad ziemię a przez to nie łapie nam wilgoć od podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.