Tutaj jesteś

Grzejniki łazienkowe drabinkowe – Funkcjonalne i użytkowe

31 stycznia, 2019 Poradnik grzejniki łazienkowe drabinkowe


Użytkując łazienkę, oczekujemy, że pomieszczenia takie będą ciepłe i suche. Duża ilość wilgoci wymaga większej ilości energii cieplnej, aby zachować komfort użytkowania. Wśród wielu urządzeń ułatwiających utrzymanie temperatury w takich pomieszczeniach są grzejniki łazienkowe. Warto poznać, jak działają i jakie mają funkcje.

Wymagania, jakie muszą być spełnione przy budowie łazienki

Z racji na funkcję, jaką spełnia łazienka, jest ona narażona na dużą wilgotność, jak również na działanie pary wodnej. Często para skrapla się również na płytkach ceramicznych. Sama wentylacja może nie wystarczyć i potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła, aby osuszyć pomieszczenie i powietrze. Projektanci zakładają wartość 150 watów na metr kwadratowy, aby utrzymać optymalną temperaturę dla użytkownika. Należy o tym pamiętać, dobierając grzejnik łazienkowy z zapasem mocy. Najczęściej są to konstrukcje wykonane z metalowych rurek, przez które płynie czynnik grzewczy. Podłącza się je jak tradycyjne grzejniki poprzez zawór grzejnikowy. Podczas montażu należy wkręcić korek zaślepiający i odpowietrznik, aby usprawnić funkcjonowanie grzejnika.

Zalety grzejnika łazienkowego

Z powodu warunków, w jakich montowane są grzejniki łazienkowe drabinkowe, muszą być one odporne na wilgoć i korozję. Pozwala to na ich bezpieczne użytkowanie oraz wydłuża znacząco czas eksploatacji. Producenci uzyskują to przez odpowiednie malowanie lub pokrywanie powierzchni grzejnika emaliami. Grzejnik ma określoną moc, przy której powinien zapewnić utrzymanie stałej temperatury w łazience. Urządzenia takie mogą działać samodzielnie lub być uzupełnieniem do już istniejących systemów centralnego ogrzewania. Dzięki swojej ażurowej budowie grzejnik łazienkowy drabinkowy może być używany jako suszarka. Można na nim powiesić ręczniki, aby wyschły. Pamiętać należy, że podczas suszenia ograniczona dostaje moc grzejnika i może być ona niewystarczająca do ogrzania pomieszczenia. Stąd tak duża potrzeba doboru grzejnika z dużym zapasem mocy. Grzejnik taki jest jednocześnie przedmiotem dekoracyjnym I wygląda dużo lepiej niż standardowe grzejniki płytowe.

Funkcje i rozwiązania techniczne

Dobór grzejnika łazienkowego jako wyposażenia łazienki często wynika z jego praktycznych funkcji oraz możliwości podłączenia go do instalacji centralnego ogrzewania. Ażurowy kształt grzejnika można dodatkowo wyposażyć w haczyki lub pałąki do suszenia dostarczane przez producentów. Są to dodatkowe opcje możliwe do dokupienia. Oferowane są również różne kształty grzejników ułatwiające dopasowanie go do ilości wolnego miejsca oraz potrzeb. Dzięki zaworom grzejnikowym mocą grzejnika można swobodnie regulować tak, aby jego praca była optymalna. Zawory takie można kupić w wersji prostej lub kątowej. W przypadku głowic termostatycznych takie urządzenia będą same regulowały temperaturę. W związku, z tym że występuje wiele rodzaj instalacji, również w grzejnikach łazienkowych wprowadzono możliwość podłączenia bocznego lub dolnego. Dzięki temu prace związane z modernizacją lub budową instalacji grzewczej w łazience będą przebiegały szybko i sprawnie. Odpowiednio dobrany zestaw zaworów i określonej mocy grzejnika pozwoli na utrzymanie stałej temperatury, co zmniejszy ryzyko występowania pleśni i grzybów.

Warto wybrać grzejniki łazienkowe drabinkowe do pomieszczeń sanitarnych. Mogą one być dekoracją łazienki i służyć jako podręczna suszarka. Ten sposób zyskujemy miejsce oraz wpływamy na to, że instalacje grzewcze będzie chronione przed wilgocią i zmianami temperatur.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?