Jak dopasować donicę do rośliny i wnętrza?

Wybór donicy nie należy do najłatwiejszych zadań. Często spędza nam sen z powiek ze względu na nieodpowiednie dopasowanie do rozwijającego się kwiatu. W Growshop Online dostępne są różnorodne typy pojemników, w których możemy hodować rośliny nie tylko skutecznie, ale również zwracając uwagę na właściwe dopasowanie do stylistyki wnętrza. Rośliny uprawiane w pojemnikach powinny mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację i podłoże oraz pojemność naczynia dostosowaną do ich wielkości i rozwoju systemu korzeniowego. Jak wybrać odpowiednią donicę? Podpowiadamy!

Rośliny w domu

Dobierając donicę do rośliny hodowanej w domu najczęściej bierzemy pod uwagę aranżację wnętrza. Rzadko kiedy skupiamy się na dopasowaniu do określonego rodzaju rośliny. W nowoczesnych wnętrzach często stawia się na donice jednolite o białej, szarej lub czarnej barwie. To uniwersalne kolory, które pasują do różnorodnych pomieszczeń. Doskonale kontrastują również z zielenią roślin. Donice dostępne w Growshop Online są oszczędne w kształtach i formie, a ich charakter bazuje na minimalistycznym charakterze i prostych wykończeniach. Natomiast we wnętrach urządzanych w charakterystycznym stylu, np. śródziemnomorskim, eleganckim czy rustykalnym warto postawić na gliniane rozwiązania. W mieszkaniu urządzanym w stylu retro można postawić na donice z wzorami, np.: kwiatów. Donica to jeden z akcesoriów, który stanowi doskonałe dopełnienie konkretnej aranżacji.

Rośliny w ogrodzie

Wybierając donice do aranżacji roślin w ogrodzie najczęściej stawia się na rozległe pojemniki, które są w stanie pomieścić nawet małe krzewy. Rośliny tego rodzaju wykorzystuje się jako dekorację balkonów, tarasów, drzwi wejściowych lub ścieżki prowadzącej do domu. W tym przypadku również kształt i wygląd donic dostosowany jest do stylu aranżacyjnego określonej przestrzeni. Zwracamy również uwagę na dobór materiałów, z jakich wykonana jest donica. Powinny one doskonale odzwierciedlać styl, w jakim aranżujemy przestronny ogród, wygodny taras czy przytulny balkon.

Dopasowanie do określonego gatunku

Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi i deformacji korzeni roślin uprawianych w pojemnikach, powinniśmy je regularnie przycinać oraz dobierać takie gatunki, które charakteryzują się zwartym typem systemu korzeniowego. W Growshop Online dostępne są donice z domieszką miedzi. Według najnowszych badań metal ten po zetknięciu z korzeniem hamuje wzrost na długość, zwiększa regenerację bocznych korzeni, a także sprawia, że rosną one zwarte i cieńsze. Wielkość i objętość pojemnika powinna być także zwiększana wraz z rozwojem korzeni.