Tutaj jesteś

Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza – co lepsze do domu?

4 czerwca, 2019 Wnętrza oczyszczacz czy nawilżacz?

W ofercie sklepów z klimatyzacją oraz marketów budowlanych mamy do wyboru bardzo wiele różnych urządzeń, które są w stanie poprawić mikroklimat naszych wnętrz. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza są bardzo przydatne wówczas, gdy samo odkurzanie mieszkania i częste wietrzenie nie wystarcza, aby utrzymać wewnątrz odpowiednie jakościowo parametry powietrza. Oczyszczacz i nawilżać powietrza nie są tożsamymi urządzeniami, choć niektóre oczyszczacze mają funkcję nawilżania.

Nawilżacze powietrza

Powietrze w domu powinno mieć wilgotność rzędu 60-70% przez cały rok. W sezonie grzewczym, wilgotność powietrza spada – powietrze staje się bardziej suche, nieprzyjemne. Wilgotność powietrza jest nam niezbędna, aby zachować właściwą termoregulację skóry, a także zapewnić możliwość swobodnego oddychania – pozwala odpowiednio nawilżać błony śluzowe dróg oddechowych i tym sposobem zabezpieczać je przed wnikaniem patogenów. W przypadku, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40%, zaczynamy to bardzo odczuwać. Częściej chorujemy, ciężej się oddycha, skóra staje się szorstka. Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które rozpyla wodę destylowaną na bardzo malutkie cząsteczki wody, dobrze absorbowane przez powietrze. Jest przydatny w domach, w których wilgotność powietrza zmierzona higrometrem jest bardzo niska. Nawilżacz poprawia parametry powietrza i sprawia, że łatwiej się oddycha.

Oczyszczacz powietrza

Urządzenia do oczyszczania powietrza służą temu, aby pochłaniać i unieczynniać drobinki kurzu, roztocza i drobnoustroje znajdujące się w powietrzu. Częste wietrzenie mieszkania nie daje tego rezultatu, a nawet regularne odkurzanie nie niweluje wszystkich drobin z powietrza. Oczyszczacz jest urządzeniem wskazanym dla alergików, którzy potrzebują mieć przynajmniej w swoim domu otoczenie wolne od patogenów i powietrze, którym można swobodnie oddychać bez objawów alergii.

Co wybrać – nawilżacz czy oczyszczacz?

Dla osób, które mają problemy z drogami oddechowymi, ale nie na tle alergicznym, wystarczy tylko następująca prewencja: częste odkurzanie mieszkania, częste wietrzenie nawet w okresie zimowym, utrzymywanie w domu temperatury około 21°C, a także nawilżanie powietrza przynajmniej przez kilka godzin za pomocą nawilżacza. To pozwoli utrzymać właściwą wilgotność powietrza i właściwą temperaturę wewnątrz mieszkania, i zapewni komfort oddychania. Oczyszczacz warto wybrać, gdy ma się w domu alergika, któremu należy zapewnić możliwie jak najlepsze, najczystsze warunki w domu. Oprócz wietrzenia i odkurzania, konieczne jest też eliminowanie ewentualnych drobnoustrojów w powietrzu za pomocą oczyszczacza.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?