Tutaj jesteś

Aranżujemy nowoczesny salon

25 marca, 2018 Wnętrza


Salon, główne miejsce spotkań w naszym domu czy mieszkaniu.Nie powinien wyglądać gorzej od innych pomieszczeń a jego aranżacja nie należy do zadań najłatwiejszych. Chodzi przecież o wizytówkę naszego nowoczesnego domu. Nasi goście na pewno będą oczarowani wystrojem wnętrz naszych pomieszczeń. Ale to w salonie spędzą najwięcej czasu. Wyjątkiem są słoneczne dni, które spędzamy z gośćmi w ogrodzie czy na tarasie. Jest to także miejsce, w którym odpoczywamy i się relaksujemy.

Salon bez światła może przytłoczyć

Jest to pomieszczenie, w którym warto zadbać o dostęp światła dziennego. Słońce może wlewać się zarówno przez okno balkonowe jak i przez oszklone ściany. Ważne, żeby tego światła naturalnego było jak najwięcej. To wpływa także na nasze codziennie funkcjonowanie i jakość życia. Jasne pomieszczenia po prostu dobrze nas nastrajają. Z tego względu nie powinniśmy montować w salonie ozdób okiennych ograniczających zbytnio dostęp do światła dziennego. Sprawdzą się przezroczyste firany i zasłony w ciepłych kolorach.

Bez jaskrawych ścian

Wręcz idealnym kolorem dla naszych salonowych ścian jest beż. Położenie tego koloru farby na ścianę, bądź także położenie tapety w tym kolorze (istnieje także inny sposób – połączenie tapety, w tym przypadku może to być tapeta z fakturą fizelinowa i pomalowanie tapety na kolor beżowy), dobranie jasnych mebli (mogą być także w odcieniu szarości) i niezbyt ciemnej podłogi na pewno zda swój egzamin wzorowo. Pamiętajmy, że to ma być pomieszczenie, w którym czujemy się swobodnie i rozluźniamy się. Dlatego unikajmy mocnych akcentów w salonie, niech to będzie miejsce, w którym ładujemy baterie i pozbawione jest dynamiki w swoim wyglądzie.

Podłoga – panele podłogowe czy drewno?

Dobrać podłogę do naszego salonu jest o wiele łatwiej. Do beżu czy odcieni szarości będzie pasowało zarówno naturalne drewno, barwione drewno czy panele podłogowe w kolorze bieli, szarym oraz beżowym. Salon to miejsce spotkania delikatnych barw, gdzie nie ma jednej wyróżniającej się barwy. Z doświadczenia wiemy, że drewniana podłoga nada niesamowitego charakteru naszemu salonowi.

Szarość, szarość na ścianach

To nowy trend w salonowych pomieszczeniach. Szarość często dominuje w całym salonie. Na ścianie możemy położyć zarówno farbę i będzie to najłatwiejsze rozwiązanie ale także możemy skorzystać z innego rozwiązania – położenia szarych cegieł na całej ścianie. Zazwyczaj taki zabieg stosuje się tylko na jednej ze ścian salonu. Możemy także położyć duże płyty przypominające swym wyglądem beton. Odpowiednie doświetlenie może przynieść piorunujący efekt (przyjęło się, że doświetla się takie elementy z dołu albo z góry, także montaż oświetlenia jest po prostu łatwiejszy)

Sufitowa dowolność

Salon to miejsce, w którym przede wszystkim należy zadbać o jakość oświetlenia. Nie spędzimy wiele czasu w pomieszczeniu ze źle dobranym oświetleniem – a po co się męczyć we własnym domu. Oprócz doprowadzenia światła dziennego ważne jest, żeby oświetlenie zamontowane w suficie było bardzo dobre pod względem jakości. Im więcej źródeł światła tym lepiej.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?