Czyszczenie rolet rzymskich, jak prać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są stylowe i eleganckie oraz jednocześnie przytulne i praktyczne. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taką ozdobę okien. Jednak po kilku, kilkunastu miesiącach użytkowania pojawia się problem – jak je wyczyścić, żeby wyglądały jak nowe? Mamy kilka prostych, sprawdzonych sposobów.

Jak wybrać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie znajdziesz w różnych kolorach (lagusto.pl), od jasnego beżu, po ciemny granat. Zdecydowanie częściej wybierane są te jasne, choć mają one jedną, sporą wadę – szybko i łatwo się brudzą. Nie powinno to być jednak przeszkodą podczas wybierania rolet, ponieważ możesz je wyczyścić, i to o wiele łatwiej, niż ci się wydaje, ale do tego jeszcze zaraz przejdziemy. 

Jeśli jesteś dopiero na etapie wybierania rolet rzymskich, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Oprócz takich kwestii, jak wymiary i sposób montażu, ważny jest krój rolet rzymskich, a także materiał, z którego są wykonane.

Jeśli chodzi o krój, to mogą być całkowicie proste lub wykończone falbanami. Jak się pewnie już domyślasz, z falbanami są potencjalnie trudniejsze w czyszczeniu, aczkolwiek z drugiej strony, wszelkie plamy i zabrudzenia nie są tak widoczne, znikają w załamaniach materiału.

Ponadto rolety mogą być wykonane z bawełny, lnu oraz z materiałów syntetycznych. Polecamy dwa pierwsze rozwiązania, choć dodatek sztucznej tkaniny może sprawić, że nie będą się tak gnieść (jest to ważne szczególnie w przypadku lnu). Poza tym rodzaj materiału warunkuje sposób czyszczenia rolet – przykładowo, bawełniane można prać mechanicznie, a więc w pralce. A skoro o tym już mowa to…

Czy rolety rzymskie można prać w pralce?

Od razu mamy dobrą wiadomość – większość rolet rzymskich można prać w pralce, aczkolwiek uważaj, ponieważ nie każdy materiał będzie się do tego nadawać. Bawełniane oraz poliestrowe rolety możesz wyprać w warunkach domowych, natomiast rolety z domieszką wełny lub jedwabiu lepiej oddać do pralni chemicznej.

Jest jeszcze kilka „ale”. Przed włożeniem tkaniny do pralki, pamiętaj o wyciągnięciu patyczków znajdujących się w specjalnych tunelikach (dzięki nim roleta się równomiernie, w kontrolowany sposób zwija). Nigdy nie pierz rolet w temperaturze wyższej niż 40 stopni. W przypadku tkanin o intensywnych kolorach lepiej zmniejszyć temperaturę lub postawić na pranie ręczne, aby nie wypłukać koloru. To, co jeszcze jest ważne, to nastawienie programu do tkanin delikatnych, bez wirowania!

Zawsze dodawaj płyn do płukania tkanin (w wersji ekologicznej – ocet), aby zapobiec elektryzowaniu się materiału. A jeśli roleta ma metkę, to sprawa jest prosta – stosuj się do zaleceń, które się na niej znajdują.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Masz trzy opcje: możesz rolety wyprać w pralce, o czym już pisaliśmy, ręcznie lub oddać je do pralni chemicznej. Druga opcja jest nieco uciążliwa, dlatego zalecamy ją tylko w przypadku, gdy dotyczy to tkanin mocno barwionych.

Po wypraniu i wypłukaniu, niezależnie od metody, rolety należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Ze względu na to, że nawet piorąc mechanicznie, nie można ich wirować, rolety najlepiej rozwiesić pod prysznicem, nad wanną lub na dworze.

Ostatni etap to prasowanie – pogniecione po praniu rolety nie będą wyglądać estetycznie, dlatego nie pomijaj tego kroku. Przy czym zwróć uwagę, aby temperaturę dobrać do rodzaju tkaniny. Na koniec zawieś ponownie rolety, uważając, aby poprawnie je zamontować.