Jakie panele ścienne wybrać? Drewno, PVC, MDF

Panele ścienne nie są przeżytkiem. Choć w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku boazeria była oznaką luksusu. Dzisiaj kojarzyć się może z brzydkim i kłopotliwym elementem wystroju mieszkań rynku wtórnego. Nic bardziej mylnego!

Zarówno boazerie drewniane, panele PVC i MDF wracają do łask i są popularne w aranżacji mieszkań i domów. Drewno nadaje ciepła wnętrzu a do tego jest materiałem ekologicznym, dlatego boazeria pasuje do różnych stylów aranżacji wnętrz:

  • skandynawskiego (naturalne deski elewacyjne bądź przemalowane na biało)
  • prowansalskiego (deski pomalowane na jasne pastelowe kolory)
  • marinistycznego (deski zabarwione na biało, granatowo lub czerwono)
  • rustykalnego (naturalne drewno lub pomalowane na biało, jasny bądź ciemny brąz)

Drewno na ścianie

Drewno sprawdzi się również w eleganckich wnętrzach. Oprócz klasycznych boazerii można zamontować piękne, drewniane lamperie. Takie, które znamy z angielskich wnętrz – zabudowane do połowy ściany, ciągnące się od ziemi i zakończone na wysokości mniej więcej metra i dwudziestu centymetrów ozdobnymi listwami. Przy podłodze w czasie montażu tego typu rozwiązania także montuje się listwy ozdobne. Im bardziej ozdobiona lamperia, tym mocniejsze wrażenie przebywania w ekskluzywnym pomieszczeniu.

Panele MDF wykonane są z materiałów drewnopodobnych i pokryte są jednostronnie folią dekoracyjną. Należy je montować w pomieszczeniach nie narażonych na działanie wilgoci. Są one odporne na zarysowania i ścieranie. Dodatkowo profile nie wymagają konserwacji. Szeroka gama wzorów i kolorów paneli MDF pozwoli dobrać odpowiednie panele do konkretnego wnętrza.

Panele ścienne PVC

Jedynymi panelami nadającymi się do aranżacji pomieszczeń narażonych na działanie wody są panele PVC produkowane z tworzyw sztucznych. Sprawdzą się zatem w łazience i kuchni. Można je spokojnie myć, nie trzeba martwić się o zarysowania. Nie trzeba ich również odnawiać. W ofercie znajdziemy niezliczone kolory i wzory paneli, także takich imitujących prawdziwe deski. Panele PVC to dobre rozwiązanie w użytkowaniu pralni czy garażu a także w wykończeniach gabinetów lekarskich, przedszkoli czy szatni szkolnej.

Panele ścienne są także ciekawym rozwiązaniem podczas remontu i aranżacji wnętrz w starym budownictwie. Nie tylko zakrywają wszelkie nierówności, zacieki czy pęknięcia ale mogą także zmniejszyć ucieczkę ciepła zimą przez ściany w nieocieplonych budynkach. Panele izolują również przed hałasem. Panele ścienne sprawdzą się także w biurach, restauracjach i hotelach. Nadadzą niezwykłego charakteru wnętrzom oraz dekorują je na długie lata, ponieważ wykonane są z trwałych, wysokiej jakości materiałów.

Komentarze

    adam

    (1 lipca, 2018 - 7:52 pm)

    Spory wybór mają tych paneli ściennych i najbardziej przypadły mi do gusty takie ze wzorami – w montażu o wiele łatwiejsze od tapety czy płytek – porównywalnie z wyłożeniem ściany płytami karton-gips.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *