Stary dobry znajomy. Żyrandol wraca do łask?

Żyrandol to lampa sufitowa posiadająca co najmniej jeden punkt świetlny. Chociaż są znane od średniowiecza nie utraciły swojej popularności. Zadaniem żyrandoli jest przede wszystkim oświetlenie pomieszczenia. Jednak nie można zapomnieć o ich bardzo ważnej funkcji dekoracyjnej. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich rodzajów żyrandoli. Można je jednak podzielić na żyrandole klasyczne i nowoczesne.

Żyrandol a lampa

Do klasycznych żyrandoli zaliczymy lampę posiadającą kilka do kilkunastu odnóg. Odnóg na których umieszczony jest materiałowy bądź plastikowy abażur, szklany półotwarty klosz lub klosz zamknięty. Żyrandole te mogą mieć prostą formę i uniwersalny design lub zaskakiwać wykorzystanymi wzorami i kształtem klosza. Modele te są dosyć powszechne i sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Klasyczne żyrandole to również modele kojarzące się nam z pałacowymi wnętrzami. Są to lampy posiadające punkty świetlne imitujące świece. Zakończone żarówkami w kształcie “łezki”. Bardzo często żyrandole te ozdobione są dodatkowo girlandami kryształków, mieniących się i odbijających swobodnie promienie światła. Te modele sprawdzą się głównie we wnętrzach reprezentacyjnych.Mając na uwadze bogatą dekoracyjność takiego żyrandola warto umieścić go w większym wnętrzu, gdzie nie zostanie przyćmiony meblami i pozostałymi dodatkami. Można jednak kryształkowy żyrandol umieścić w sypialni, gdzie doda elegancji i romantycznej atmosfery, a także w pokoju dziewczęcym, gdzie z pewnością będzie zachwycać naszą małą królewnę.

Żyrandol a forma

Żyrandole nowoczesne są tak naprawdę niesamowicie różnorodne i niezwykłe w swojej formie. Projektanci tworząc takie lampy łączą ze sobą rozmaite kształty i materiały. W zasadzie nie ma granicy wyznaczającej ramy projektów nowoczesnych żyrandoli. W niektórych modelach zauważymy nawiązanie do klasycznej formy. Zazwyczaj są to jednak odrębne i niepowtarzalne koncepcje. Przykładem może być żyrandol składający się z połączonych ze sobą kilku sześcianów tworzących bryłę i umieszczonych w jego środku punktów świetlnych. Kolejne projekty to sześcian ozdobiony mieniącymi się metalowymi blaszkami odbijającymi światło oraz okrąg owinięty mnóstwem małych okrągłych kloszy.

Żyrandole wykonane są z różnych materiałów – najczęściej szkła, metalu, drewna i materiału.

Komentarze

    raos

    (9 września, 2018 - 8:25 pm)

    Wystarczy spojrzeć na nowe aranżacje w internecie – pełno żyrandoli, wcale się nie dziwię, bo wyglądają niesamowicie. U mnie w domu wiszą żyrandole ale i lampy, bo to też wygodne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *